Je to už šesť týždňov, odkedy ste počali a osem od vašej poslednej menštruácie. Tehotenstvo sa dostáva do fázy, kedy sa bude bábo aj vaše telo výrazne meniť z týždňa na týždeň.

Aké najväčšie zmeny prináša 8. týždeň gravidity a čo vás čaká a neminie?

8. týždeň gravidity – bábätko má niekoľko cm a začína sa hýbať

Vaše budúce bábätko v tomto štádiu rastie naozaj extrémne rýchlo. Práve v ôsmom týždni tehotenstva sa dostanete z milimetrov na centimetre. Váš drobec už môže merať aj 2 centimetre. Vytvorené má základy pre všetky budúce orgány, vznikajú žalúdok a pľúca. Pod kožou je vidno aj sieť krvných ciev, vyvíja sa sluchové, statické aj zrakové ústrojenstvo.

Vaše dieťatko sa dokonca začína pohybovať. Hoci vy tieto pohyby ešte necítite, nejde o žiadne klasické „kopanie“, ale vaše bábätko už dokáže hýbať rúčkami aj nohami. Začínajú sa pomaly vytvárať kĺby a je možné merať frekvenciu bitia srdiečka.

Mamička by mala na seba aj v ôsmom týždni tehotenstva dávať veľký pozor a vyhýbať sa všetkému, čo by tento rýchly vývoj jej bábätka mohlo ohroziť. V žiadnom prípade by nemala konzumovať alkohol, nemala by fajčiť (a to ani pasívne) a ak sa to dá, mala by sa vyhýbať všetkým liekom, ktoré nemusí brať.

Čo trápi budúcu mamičku v 8. týždni?

Ešte stále je bohužiaľ často prítomná ranná nevoľnosť a únava či spavosť. Budúce mamičky by nemali zabúdať na nevyhnutný odpočinok a relax a pokiaľ je to možné, vyhýbať sa stresu. Pomerne časté sú aj bolesti chrbtice, s ktorými by však mohli pomôcť rôzne jednoduché cviky.

V tomto období sa ženám stále zväčšuje maternica (momentálne môže mať veľkosť jedného grapefruitu), a preto ženy môžu cítiť kŕče či bolesti v podbrušku. Kým sa k nim nepridruží aj krvácanie, nejde však o nič nezvyčajné. V prípade ale, že žena spozoruje aj krvácanie, mala by ihneď vyhľadať lekára. Môže to totiž signalizovať začínajúci sa potrat.

8. týžden tehotenstva: Na čo si dávať pozor?

Ak sa u budúcej mamičky vyskytnú mimoriadne silné bolesti v podbrušku spojené s krvácaním, silné bolesti hlavy a brucha, nevoľnosť a zvracanie či poruchy videnia, mala by navštíviť svojho gynekológa.

Zároveň stále platí, že v tomto období sú ženy háklivejšie na kvasinkové infekcie, prejavujúce sa aj pálením či svrbením. Vyhýbajte sa preto presladeným jedlám, noste pohodlnú bavlnenú bielizeň a doprajte si dostatok pohybu a času strávenom na čerstvom vzduchu. Nezabúdajte ani na príjem kyseliny listovej.

Čajom proti rannej nevoľnosti v 8. týždni

Pomôžu vám rôzne čaje. Na ranné nevoľnosti aj na nervy skvelo pôsobí roibos, čaj z ostružiny malinovej zabraňuje potratom a čaj z pŕhľavy dvojdomej je zas skvelý zdroj vápnika a železa. Základom by ale, samozrejme, mala byť čistá voda, do ktorej si môžete pridať aj šťavu z citróna pre potrebný vitamín C.

Gynekologická poradňa: 8. týždeň

Ak ešte budúca mamička nenavštívila gynekológa, stále tak môže urobiť. U žien, ktoré v minulosti neprekonali potrat, nemajú žiadne zdravotné komplikácie alebo iné genetické problémy, je ideálny čas na prvú návštevu gynekológa medzi ôsmym až dvanástym týždňom tehotenstva.

Páčil sa vám článok?