Je to už šesť týždňov, odkedy ste počali a osem od vašej poslednej menštruácie.

Bábätko už má niekoľko cm a začína sa hýbať

Vaše budúce bábätko v tomto štádiu rastie naozaj extrémne rýchlo. Práve v ôsmom týždni tehotenstva sa dostanete z milimetrov na centimetre. Váš drobec už môže merať aj 2 centimetre. Vytvorené má základy pre všetky budúce orgány, vznikajú žalúdok a pľúca. Pod kožou je vidno aj sieť krvných ciev, vyvíja sa sluchové, statické aj zrakové ústrojenstvo.

Vaše dieťatko sa dokonca začína pohybovať. Hoci vy tieto pohyby ešte necítite, nejde o žiadne klasické „kopanie“, ale vaše bábätko už dokáže hýbať rúčkami aj nohami. Začínajú sa pomaly vytvárať kĺby a je možné merať frekvenciu bitia srdiečka.

Mamička by mala na seba aj v ôsmom týždni tehotenstva dávať veľký pozor a vyhýbať sa všetkému, čo by tento rýchly vývoj jej bábätka mohlo ohroziť. V žiadnom prípade by nemala konzumovať alkohol, nemala by fajčiť (a to ani pasívne) a ak sa to dá, mala by sa vyhýbať všetkým liekom, ktoré nemusí brať.

Čo môže trápiť budúcu mamičku

Ešte stále je bohužiaľ často prítomná ranná nevoľnosť aj únava či spavosť. Budúce mamičky by nemali zabúdať na nevyhnutný odpočinok a relax a pokiaľ je to možné, vyhýbať sa stresu. Pomerne časté sú aj bolesti chrbtice, s ktorými by však mohli pomôcť rôzne jednoduché cviky.

V tomto období sa ženám stále zväčšuje maternica (momentálne môže mať veľkosť jedného grapefruitu), a preto ženy môžu cítiť kŕče či bolesti v podbrušku. Kým sa k nim nepridruží aj krvácanie, nejde však o nič nezvyčajné. V prípade ale, že žena spozoruje aj krvácanie, mala by ihneď vyhľadať lekára. Môže to totiž signalizovať začínajúci sa potrat.

Na čo si dávať pozor?

Ak sa u budúcej mamičky vyskytnú mimoriadne silné bolesti v podbrušku spojené s krvácaním, silné bolesti hlavy a brucha, nevoľnosť a zvracanie či poruchy videnia, mala by navštíviť svojho gynekológa.

Zároveň stále platí, že v tomto období sú ženy háklivejšie na kvasinkové infekcie, prejavujúce sa aj pálením či svrbením. Vyhýbajte sa preto presladeným jedlám, noste pohodlnú bavlnenú bielizeň a doprajte si dostatok pohybu a času strávenom na čerstvom vzduchu. Nezabúdajte ani na príjem kyseliny listovej.

Čajmi proti rannej nevoľnosti

Pomôžu vám aj rôzne čaje. Na rannú nevoľnosť aj nervy skvele pôsobí roibos, čaj z ostružiny malinovej zabraňuje potratom a čaj z pŕhľavy dvojdomej je zas skvelý zdroj vápnika a železa. Základom by ale, samozrejme, mala byť čistá voda, do ktorej si môžete pridať aj šťavu z citróna pre potrebný vitamín C.

Ak ešte budúca mamička nenavštívila gynekológa, stále tak môže urobiť. U žien, ktoré v minulosti neprekonali potrat, nemajú žiadne zdravotné komplikácie alebo iné genetické problémy, je ideálny čas na prvú návštevu gynekológa medzi ôsmym až dvanástym týždňom tehotenstva.