Radujete sa, že máte gynekológom konečne potvrdené tehotenstvo a dokonca graviditu ukázal aj tehotenský test? Alebo to bolo opačne? Isté je, že ste tehotná a počítate si už piaty týždeň tehotenstva. Avšak vajíčko bolo oplodnené len pred troma týždňami počas vašej poslednej ovulácie. Mení sa tým niečo?

Bábätko pomaly rastie, čo sa s ním deje v 5. týždni?

Celý zárodok je v tomto štádiu veľký asi 10 milimetrov, ale vaše samotné budúce bábätko má asi 2,5 milimetra. Na hlavičke sa už začínajú vytvárať základy očí a uší. Ak mu ešte nezačalo biť srdiečko, malo by sa tak stať v tomto týždni. Vyvíja sa a vzniká aj tráviaca sústava, obličky, kostra a svaly. Plod momentálne čerpá živiny zo žĺtkového vaku, z maternicových stien a pomaly začína aj z placenty, ktorá sa stále vyvíja.

Bunky sa v tomto štádiu delia rýchlejšie ako hocikedy inokedy. Bunky vytvárajú zhluky, ktoré slúžia ako základ pre kožu, nervový a tráviaci systém, kosti, svaly, pľúca aj pečeň či zmyslové orgány. Ďalšia časť buniek pracuje na vytváraní a vývoji placenty. Kým sa plnohodnotne nevyvinie placenta, práve tieto bunky živia zárodok a vytvárajú potrebné hormóny.

Meškajúca menštruácia: Je to potvrdenie gravidity?

Čudovali by ste sa, ale v piatom týždni tehotenstva ešte stále mnoho žien nevie, že sú tehotné. Prvým signálom však môže byť meškajúca menštruácia. Spravte si test, ale nemajte obavy, ak vám náhodou vyjde negatívny. V začiatkoch tehotenstva hormóny kolíšu, a preto test zopakujte zase o dva dni neskôr.

Štandardne sa dĺžka menštruačného cyklu pohybuje od 24 do 35 dní, teda od troch do piatich týždňov. Doba trvania menštruácie sa môže meniť v závislosti od stavu organizmu, a to v rozsahu jedného týždňa. Ak žene menštruácia mešká, nemala by podliehať panike a mala by zhodnotiť svoju situáciu aj zdravotný stav. Nie vždy je za tým tehotenstvo, preto je naspoľahlivejším spôsobom, ako sa v tom uistiť, návšteva gynekológa.

Jasné tehotenské príznaky počas 5. týždňa gravidity

Medzi najčastejšie príznaky tehotenstva v piatom týždni patria predovšetkým únava, výrazná bolesť hlavy či nízky tlak. Objavuje sa aj zhoršené trávenie alebo častejšie močenie. Nemajte žiadne výčitky, ak sú dni, kedy sa vám stále chce iba spať a máte problém vstať z postele či normálne fungovať. Vaše telo prechádza obrovskými zmenami a pripravuje sa na niekoľkomesačnú záťaž, ktorá ho čaká. Odpočívajte toľko, koľko potrebujete a nikomu sa za to neospravedlňujte.

Ako na tehotenskú nádchu v 5. týždni tehotenstva

Častým príznakom, o ktorom sa až toľko nehovorí, je upchatý nos, ktorý vie potrápiť nejednu budúcu mamičku. Najmä preto, lebo tehotným ženám sa neodporúča pomáhať si rôznymi kvapkami či sprejmi do nosa. Mohlo by vám ale pomôcť skúsiť si nos vyplachovať slanou vodou. Tá vám navlhčí sliznicu a bude sa vám o niečo ľahšie dýchať.

5. týždeň tehotenstva: Najvyšší čas na návštevu gynekológa?

Ako už bolo spomenuté, meškajúca menštruácia a pozitívny tehotenský test sú častým indikátorom toho, že je čas navštíviť gynekológa, aby vám tehotenstvo potvrdil či vyvrátil. V tomto štádiu to ešte nie je nevyhnutné, no ak to chcete mať potvrdené, pokojne zájdite k lekárovi. V tomto štádiu vás s najväčšou pravdepodobnosťou vyšetrí len manuálne.

Lekár zistí polohu a veľkosť maternice a potvrdí tehotenstvo. Aj v tomto ranom štádiu je treba stále dbať na stravu bohatú na živiny a vitamíny, vyhýbať sa škodlivinám ako sú alkohol, cigarety, chemikálie a možné infekcie, ale najmä by si ženy mali dopriať potrebný odpočinok a pokoj. A to bez výčitiek.

Páčil sa vám článok?