Počítate si síce už piaty týždeň tehotenstva, no vajíčko bolo oplodnené len pred troma týždňami počas vašej poslednej ovulácie.

Bábätko pomaly rastie, čo sa s ním deje?

Celý zárodok je v tomto štádiu veľký asi 10 milimetrov, ale vaše samotné budúce bábätko má asi 2,5 milimetra. Na hlavičke sa už začínajú vytvárať základy očí a uší. Ak mu ešte nezačalo biť srdiečko, malo by sa tak stať v tomto týždni. Vyvíja sa a vzniká aj tráviaca sústava, obličky, kostra a svaly. Plod momentálne čerpá živiny zo žĺtkového vaku, z maternicových stien a pomaly začína aj z placenty, ktorá sa stále vyvíja.

Bunky sa v tomto štádiu delia rýchlejšie ako hocikedy inokedy. Bunky vytvárajú zhluky, ktoré slúžia ako základ pre kožu, nervový a tráviaci systém, kosti, svaly, pľúca aj pečeň či zmyslové orgány. Ďalšia časť buniek pracuje na vytváraní a vývoji placenty. Kým sa plnohodnotne nevyvinie placenta, práve tieto bunky živia zárodok a vytvárajú potrebné hormóny.

Jasné tehotenské príznaky

V piatom týždni tehotenstva ešte stále mnoho žien nevie, že je tehotných. Prvým signálom však môže byť meškajúca menštruácia. Spravte si test, ale nemajte obavy, ak vám náhodou vyjde negatívny. V začiatkoch tehotenstva hormóny kolíšu, a preto test zopakujte zase o dva dni neskôr.

Medzi najčastejšie príznaky tehotenstva v piatom týždni patria predovšetkým únava, výrazná bolesť hlavy či nízky tlak. Objavuje sa aj zhoršené trávenie alebo častejšie močenie. Nemajte žiadne výčitky, ak sú dni, kedy sa vám stále chce iba spať a máte problém vstať z postele či normálne fungovať. Vaše telo prechádza obrovskými zmenami a pripravuje sa na niekoľkomesačnú záťaž, ktorá ho čaká. Odpočívajte toľko, koľko potrebujete a nikomu sa za to neospravedlňujte.

Ako na tehotenskú nádchu

Častým príznakom, o ktorom sa až toľko nehovorí, je ale aj upchatý nos, ktorý vie potrápiť nejednu budúcu mamičku. Najmä preto, lebo tehotným ženám sa neodporúča pomáhať si rôznymi kvapkami či sprejmi do nosa. Mohlo by vám ale pomôcť skúsiť si nos vyplachovať slanou vodou. Tá vám navlhčí sliznicu a bude sa vám o niečo ľahšie dýchať.

Čas na návštevu gynekológa?

Meškajúca menštruácia a pozitívny tehotenský test sú zväčša jasným indikátorom toho, že je čas navštíviť gynekológa, aby vám tehotenstvo potvrdil. V tomto štádiu to ešte nie je nevyhnutné, no ak to chcete mať potvrdené, pokojne môžete už zájsť k lekárovi. Ten vás v tomto štádiu vyšetrí pravdepodobne len manuálne.

Lekár zistí polohu a veľkosť maternice a potvrdí tehotenstvo. Aj v tomto ranom štádiu treba stále dbať na stravu bohatú na živiny a vitamíny, vyhýbanie sa škodlivinám, ako sú alkohol, cigarety, chemikálie, možné infekcie a najmä by si ženy mali dopriať potrebný odpočinok a pokoj.