Už je to 19 týždňov odkedy ste naposledy menštruovali a 17 týždňov od oplodnenia vajíčka. Vaše bábätko stále rastie a vyvíja sa. Momentálne môže merať asi 23 centimetrov a vážiť približne 280 gramov.

Bábätku v brušku môžete spievať aj mu púšťať hudbu

Vaše bábätko sa postupne zväčšuje a rastie (najmä priberá). Všetky jeho orgány sú už vyvinuté a pracujú, spevnili sa mu aj kosti. Vaše dieťatko striedavo spí a bdie, reaguje na zvukové podnety, preto je dôležité, aby ste sa mu prihovárali a napríklad mu aj niečo pekné zaspievali, alebo mu púšťali upokojujúcu hudbu. Sama si dokážete odsledovať, ako reaguje na jednotlivé typy hudby a rytmu. Jeho pohyby by ste už mali cítiť.

Váš drobec v brušku prehĺta plodovú vodu a vďaka rozvinutým obličkám produkuje aj prvý moč. Ak čakáte chlapčeka, na ultrazvuku to už musí byť jasne viditeľné. Dievčatkám sa napríklad v tomto období začínajú tvoriť pohlavné bunky, teda vajíčka.

Tehotenská šelest na srdci

Vaše telo v tomto období tehotenstva produkuje viac krvi, aby stíhalo zásobovať srdce. To vám totiž pumpuje o 30, ba dokonca až o 50 % viac než zvyčajne. Je teda úplne bežné a normálne, ak sa u vás počas tehotenstva objaví šelest. Netreba si z toho robiť ťažkú hlavu, po tehotenstve by mali tieto problémy zmiznúť.

Hemoroidy v tehotenstve

Nepríjemným sprievodným javom tehotenstva v tomto štádiu ale môžu byť aj hemoroidy či kŕčové žily. Rovnako ako šelest, aj hemoroidy a kŕčové žily by mali po tehotenstve zmiznúť a ustúpiť. Snažte sa vyvarovať dlhému sedeniu či státiu, pite dostatočné množstvo tekutín, udržiavajte sa hydratovaná. Najlepšie je piť čistú vodu, neperlivú stolovú vodu, prípadne 100-percentné džúsy, ideálne čerstvé. Nepite priveľa sladkých nápojov ani perlivých minerálok.

Ak sa chcete vyhnúť hemoroidom, dbajte na vyváženú a pravidelnú stravu s dostatočným množstvom vlákniny, ktorá sa postará o vašu pravidelnú stolicu. Dbajte na hygienu, prípadne sa poraďte aj s vaším lekárom.

Pozor na nízky tlak v tehotenstve

Nebuďte prekvapená, ak sa počas tohto týždňa budete cítiť znova o niečo viac unavená ako predtým. Je bežné, že sa u žien v 19. týždni tehotenstva vyskytnú únava, spavosť, ale aj závraty či slabosť spôsobená najčastejšie nízkym tlakom mamičky.  Pozor si dávajte najmä pri vstávaní, nevstávajte prudko a pomaly meňte polohy.