Začína sa 18. týždeň, odkedy ste mali poslednú menštruáciu a je to 16 týždňov od počatia bábätka.

V tomto období začína výraznejšie rásť mozog bábätka a formuje sa mu mozgová kôra. Merať môže od 18 do 21 centimetrov a vážiť približne 230 gramov, presnejšie vám to po ultrazvuku povie váš gynekológ.

Vzťah s bábätkom v prenatálnom období

Bábätko vo vašom brušku vie prehĺtať, denne vypije asi liter plodovej vody, vníma zvuky okolia a hoci očká zostávajú stále zatvorené, reaguje aj na svetlo. Vo vašom brušku sa cíti v bezpečí a upokojujúco na neho pôsobí váš tlkot srdca. Spievajte mu, prihovárajte sa mu vy aj váš partner a vytvorte si s ním vzťah už počas prenatálneho obdobia.

Vaše bábätko sa rado a často hýbe a jeho pohyby už zrejme cítite aj vy. Najmä druhorodičky už v tomto tehotenskom štádiu cítia pohyby ich bábätka, u prvorodičiek sa niekedy vnímanie prvých pohybov oneskorí. Treba byť len trpezlivá.

V ústočkách sa plodu práve vytvárajú zárodky mliečnych zubov aj trvalého chrupu, spevňujú sa mu kosti a v pľúcach sa vytvárajú alveoly, ktoré čoskoro začnú aj fungovať.

Pálenie záhy v tehotenstve

Práve ste v druhom trimestri vášho tehotenstva a môže sa u vás objaviť nepríjemné pálenie záhy. Vyskytuje sa najčastejšie práve počas druhého a tretieho trimestra. Môže zaň návrat žalúdočných kyselín do pažeráka a spôsobuje ho stále sa zväčšujúca maternica, ktorá vám okrem iného tlačí aj na žalúdok. Svoje tu však zohrávajú aj hormóny.

Ak vás trápi pálenie záhy, skúste zo stravy vylúčiť mastné a korenené jedlá, ťažké, múčne jedlá, ale aj čokoládu. Stravujte sa viackrát denne v menších porciách, doprajte si bylinkové čaje a úľavu môže poskytnúť aj kefír či jogurt.

Zvyšuje sa vám hmotnosť a zväčšuje aj bruško. Bábätko potrebuje okolo seba stále viac plodovej vody, a to sa prejaví aj na objeme vášho rastúceho bruška. Je možné, že sa znova vráti určitá únava a spavosť. Občas môžete kvôli rastúcej maternici pociťovať aj bolesti v podbrušku. Všetky prejavy a príznaky si zapisujte a konzultujte s vaším gynekológom.

Je možné, že v tomto období sa vám začnú na tele vytvárať aj pigmentové škvrny. Tie sa možnú po tehotenstve stratiť, ale nemusia. Je preto vhodné vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a svoju už tak namáhanú pokožku chrániť.

Možné špeciálne vyšetrenia v 18. týždni tehotenstva

V tento týždeň tehotenstva už by ste mali mať výsledky vyšetrení zo 16. týždňa (tripple a kvadruple testy). Ak sa hodnoty vynikali norme, lekár vám môže odporučiť ďalšie vyšetrenia, najčastejšie zrejme amniocentézu, teda odber a vyšetrenie plodovej vody. Okrem nej je však k dispozícii aj CVS vyšetrenie, kedy je vám odobraná vzorka tkaniva placenty. To sa vykonáva buď cez brušnú dutinu (ako pri amniocentéze), alebo ihlou zavedenou cez krčok maternice do maternice. Všetko je kontrolované ultrazvukom, aby sa predišlo riziku spontánneho potratu.