Začal sa 15. týždeň od počatia a je to už 17 týždňov od vašej poslednej menštruácie.

Na ultrazvuku už môžete sledovať dýchanie bábätka

Bábätko pomaly, ale isto naberá na váhe aj sa zväčšuje. Momentálne môže merať asi 18 centimetrov a vážiť približne 185 gramov. Je to však individuálne, a preto vám presné rozmery a váhu vášho bábätka povie gynekológ počas vášho ďalšieho ultrazvukového vyšetrenia.

Všetky dôležité orgány sú už vyvinuté a fungujú, pričom sa už len stále viac a viac zdokonaľujú. Na ultrazvuku môžete s gynekológom sledovať nielen pohyby bábätka, počuť tlkot jeho srdiečka, ale odsledovať môžete už aj jeho dýchanie. Pokožka bábätka je stále vráskavá, začervenaná a priehľadná. Dieťatku sa ešte stále nevytvoril podkožný tuk, pretože to má čas až v poslednom trimestri tehotenstva.

Kedy začnete cítiť pohyby bábätka v brušku?

Očká vášho bábätka sú ešte zatvorené a v tomto štádiu bude mať aj ruku zovretú v päsť. Je to preto, lebo sa mu čoskoro začnú vytvárať unikátne odtlačky prstov. Tomuto procesu zvanému aj ryhovanie predchádza formovanie brušiek prstov, ktoré už práve teraz vo vašom brušku prebieha. Chrupavka bábätka sa zároveň mení na kosti, telíčko je vzpriamené a čo je pre vás mimoriadne dôležité, práve v tento týždeň už začínate cítiť prvé pohyby vášho dieťatka.

Ako často kope bábätko?

Deň prvého pohybu vášho bábätka si zapamätajte a ideálne aj zapíšte, bude sa naň pýtať váš gynekológ na poradni. Nedá sa predpokladať, ako často budete cítiť kopanie či pohyby vášho dieťatka. Ako všetko, aj toto je veľmi individuálne. Niektoré detičky kopú silno a často, iné zase len jemne a slabučko a len občas. Každý z nás je predsa len (aj mimo maminho bruška) iná osobnosť.

Ako zabrániť vzniku strií

Strie ste si možno na vašom tele všimli už aj v predchádzajúcich týždňoch. Teraz sa však môžu začať tvoriť výraznejšie. Je teda mimoriadne dôležité pokúsiť sa tomu zabrániť, a to dôsledným natieraním sa, krémovaním a aplikáciou napríklad rôznych prírodných olejov po každom kúpeli či sprche. Existujú aj špeciálne krémy proti striám, ktoré si môžete zakúpiť.

Príčinou vzniku strií je v tomto období neustále sa zväčšujúca maternica aj priberanie na váhe. Ako množstvo vecí, aj výskyt strií je ovplyvnený genetikou. Strie sú ružové, prípadne tmavočervené jazvičky, ktoré sa najčastejšie objavia na bruchu, stehnách či na prsiach.

Okrem krémovania sa nezabúdajte ani na pitný režim a ak pociťujete zvýšený smäd, svoje telo hydratujte. Zrejme pociťujete častejšie nutkanie ísť močiť, no to je takisto normálne, keďže stále rastúca maternica vám tlačí na močový mechúr.

Príznaky preeklampsie

Vaše telo zároveň v tomto období zadržiava viac vody ako zvyčajne, a to sa môže prejaviť opuchnutím nôh či rúk. Zároveň to ale môže znamenať aj preeklampsiu. Toto ochorenie ciev placenty môže byť potenciálne veľmi nebezpečné, preto si všetky prejavy vášho tela a nezvyčajné príznaky dôsledne odsledujte, zapíšte a informuje o tom vášho lekára počas ďalšieho vyšetrenia.

Netreba sa rovnako ľakať ani v prípade, že si všimnete viac výtoku z pošvy. Ak je číry, belasý, nezapácha a nepridruží sa k nemu svrbenie, nejde o nič nezvyčajné. Aj tak však o tom informujte svojho gynekológa počas poradne.

Tehuľky 35+ majú nárok na odber plodovej vody

V období od 16. do 20. týždňa tehotenstva sa zároveň počas vyšetrenia u gynekológa môže vykonať aj amniocentéza – teda odber a vyšetrenie plodovej vody. Vykonáva sa vtedy, ak výsledky tripple a kvadruple testov zo 16. týždňa ukázali odchýlky, prípadne na základe rodinnej anamnézy, ale tiež u tehotných žien, ktoré sú staršie ako 35 rokov. Tehuľky nad 35 rokov majú na amniocentézu nárok, no nevykonáva sa automaticky, keďže sú s ňou spojené aj určité riziká.