Štrnásty týždeň tehotenstva by nemal byť spojený s nejakými komplikáciami. Mamičky sa zvyčajne cítia lepšie, pretože vaše telo si už na tehotenstvo zvyklo, a tak si môžete tento stav naplno užívať. Je to práve 14 týždňov od vašej poslednej menštruácie a 12, odkedy ste počali.

Čaká vás obdobie najrýchlejšieho rastu dieťatka

Váš drobec môže teraz merať približne 9 až 12 centimetrov a vážiť asi 40 gramov. Dlho to tak však nezostane. Už počas najbližších týždňov totiž vaše bábätko svoju dĺžku až strojnásobí a vážiť bude desaťkrát toľko ako váži teraz. Čaká vás teda obdobie extrémne rýchleho rastu.

Gynekológ už pri troche šťastia dokáže zistiť pohlavie

Vaše dieťatko má v tomto štádiu už plne vyvinuté pohlavné orgány. Vášmu gynekológovi sa pri troche šťastia už môže podariť na ultrazvuku zistiť, či budete mať chlapčeka alebo dievčatko. Závisí to však nielen od jeho bystrého zraku, ale aj toho, či bude váš drobec práve v tom momente spolupracovať. Všetky životne dôležité orgány sú už vytvorené a tam, kde majú byť, ďalej sa už len vyvíjajú a zlepšujú. Vášmu bábätku teraz rastú nechtíky, vlasy aj mihalnice. Dotvára sa aj štítna žľaza, ktorá už začína fungovať a produkovať hormóny.

Vzťah s bábätkom v prenatálnom období

Bábätko sa stále krúti a hmýri, kope alebo si cmúľa palec, má už vyvinutý aj hmat, no jeho pohyby mamička ešte stále necíti, pretože je primalé. Vyživované je z placenty a čo je pre vás možno v tomto štádiu najdôležitejšie, už vás počuje. Môžete sa mu teda prihovárať, spievať mu, púšťať mu hudbu, čokoľvek len uznáte za vhodné. Práve teraz začína ten čas, kedy si s ním už môžete vytvárať vzťah aj v prenatálnom období.

Celé drobné telíčko vášho bábätka je momentálne pokryté lanugom – ide o jemné chĺpky, ktoré miznú po 26. týždni tehotenstva. Tieto chĺpky majú ochrannú funkciu a sú viditeľné napríklad pri predčasne narodených detičkách.

Tehotným ženám môže stmavnúť pokožka

V tomto období tehotenstva môže mamička pozorovať, že sa jej zlepšila pleť a vlasy. Iné budúce mamičky majú však, žiaľ, úplne opačný problém. Pleť sa im zhroší, môžu sa objaviť vyrážky či tmavé fľaky a vlasy sa môžu viac mastiť či vypadávať. Stmavne aj zvislá čiara tiahnuca sa od pŕs až po pupok (linea negra). Tá sa u vás možno objavila už skôr a nejde o nič nezvyčajné. Po pôrode zasa zmizne.

Okrem toho vám stále rastie aj bruško a rovnako tak sa zväčšujú aj prsníky. Bradavky môžu tmavnúť a na prsníkoch sa môžu objaviť aj žilky. Opatrne však na strie. Tie sa môžu tvoriť najmä na bruchu či stehnách. Dôkladne sa každý deň, ideálne po kúpeli, natierajte krémom alebo prírodnými olejmi.