Počas prvého týždňa tehotenstva sa s vaším telom nedejú žiadne závažnejšie zmeny. Je viac ako pravdepodobné, že si počas tohto obdobia ani len neuvedomíte, že ste tehotná.

K otehotneniu príde najčastejšie počas ovulácie (uvoľnenie vajíčka z vaječníka), ktorá začína až približne v desiatom dni cyklu. To sa už počíta ako druhý tehotenský týždeň.

Dohromady vás čaká až 40 týždňov tehotenstva, ktoré sú rozdelené na trimestre.

  1. trimester – 1. až 12. týždeň tehotenstva
  2. trimester – 13. až 27. týždeň tehotenstva
  3. trimester – 28. až 40. týždeň tehotenstva

Odkedy sa počíta tehotenstvo a ako dlho trvá?

Tehotenstvo trvá 9 mesiacov, pričom sa ráta na lunárne mesiace a nie na kalendárne. Jeden lunárny mesiac má vždy 28 dní. Celé tehotenstvo teda trvá 270 dní. Hoci žena otehotnie až počas ovulácie, prvý deň tehotenstva sa počíta už od prvého dňa poslednej menštruácie.

Ovulácia nastáva, ako sme už spomenuli, približne až v desiatom dni cyklu, najneskôr však v štrnástom. Žena teda technicky nie je tehotná od prvého dňa poslednej menštruácie, no do celkového trvania tehotenstva sa počíta už aj tento týždeň, kým nezačne ovulovať a reálne neotehotnie.

Prvé okamihy tehotenstva – čo sa deje v tele ženy od poslednej menštruácie až po oplodnenie

Každý mesiac sa maternica ženy už od štvrtého dňa od poslednej menštruácie pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Sliznica maternice rastie a pripravuje sa na to, aby sa v nej usídlilo vajíčko. Počas mužského orgazmu sa uvoľní až približne 400 miliónov spermií, pričom stačí, ak sa len jediná z nich spojí s vajíčkom, ktoré tak oplodní. Spermie dokážu oplodniť vajíčko aj 24 či 48 hodín po pohlavnom styku.

1. týždeň tehotenstva – ako si vyrátať termín pôrodu?

Nejde o žiadnu vedu. Jednoducho stačí, ak k prvému dňu od poslednej menštruácie pripočítate sedem dní a zároveň odpočítate tri mesiace (lunárne). Následne dostanete predpokladaný dátum vášho pôrodu, takže vôbec neprekáža, že ste o tehotenstve nevedeli hneď od 1. týždňa.

Gravidita od 1. týždňa – kedy sa začať snažiť o bábätko?

Ak sa s partnerom snažíte o bábätko, to najlepšie, čo môžete urobiť, je naplánovať si spoločný večer medzi desiatym až štrnástym dňom od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Práve v tom čase by ste mali ovulovať a vaša maternica by už mala byť pripravená na prijatie oplodneného vajíčka.

Životospráva ženy snažiacej sa otehotnieť

Veľmi vhodné je už niekoľko týždňov pred plánovaným tehotenstvom začať užívať kyselinu listovú. Tá znižuje riziko potratov, vývojových porúch aj predčasných pôrodov. Takisto sa odporúča zbaviť všetkých škodlivín, akými sú cigarety či alkohol.

Obohaťte vašu stravu o zdravé potraviny, dostatok vitamínov, pokúste sa obmedziť rôzne polotovary, potraviny plné konzervantov, ale aj údeniny, oddychujte a pokúste sa menej stresovať. V prípade, že pravidelne užívate nejaké lieky, upovedomte aj svojho lekára, že sa snažíte otehotnieť.

Dá sa ovplyvniť pohlavie bábätka?

Všetko závisí od šikovnosti tej-ktorej spermie a vy ani váš partner reálne nemáte ako ovplyvniť, či sa vám narodí chlapec alebo dievča. Každé oplodnené vajíčko a každá spermia majú rovnako 23 chromozómov. Oplodnené vajíčko by teda malo niesť až 46 chromozómov, 23 od mamy a 23 od otca.

K týmto chromozómom treba pridať aj pohlavné chromozómy X alebo Y. Pohlavný chromozóm X je vo vajíčku, oba, X aj Y nosí spermia. Ak teda vajíčko oplodní spermia, ktorá nesie chromozóm X, narodí sa vám dievčatko, ak ale bude šikovnejšia s chromozómom Y, o 9 mesiacov sa vám narodí chlapček.

1. týždeň tehotenstva – mix radosti aj napätia

Tak sa vám to teda podarilo? Ste tehotná a viete to od prvého momentu, prakticky od okamihu počatia? Áno, stáva sa to často, najmä budúcim mamičkám, ktoré graviditu plánovali a sledovali svoj zdravotný stav aj cyklus.

Po prvotnom boku sa pripravte na zmes emócií, často kontrastnú a nepochopiteľnú. Chvíľami budete nadšená, plná plánov a predstáv, ako bude vaše vytúžené bábätko vyzerať. A následne vás prepadnú obavy, úzkosť, často až depresie, či a ako to zvládnete a či budete dobrou mamou. Neobávajte sa, je to celkom prirodzené a postupom času sa tieto zmeny nálad ustália. Zvyknete si, že sa vo vás rodí nový život a naučíte sa s tým žiť.

Páčil sa vám článok?