Štúdium na vysokej škole sa absolútne nedá porovnať s tým, na čo ste boli zvyknutí na strednej. Predmetov a času stráveného v škole bude možno menej, no stresu bude omnoho viac. Ako prežiť prvé semestra na výške a nevyletieť hneď na prvých predmetoch?  

Nikto sa s vami nebude hrať

Prižmúrené oči, to poznajú maximálne tak externisti. Na vysokej škole ide väčšina vyučujúcich striktne podľa pravidiel a ten zápočet vám jednoducho nepriznajú až do momentu, kedy ho naozaj poctivo spravíte. Je preto veľmi dôležité vždy si strážiť spodnú hranicu absolvovania, aby ste sa nemuseli spoliehať na to, či vám niekto prilepší alebo nie. Neprilepší.

Skúšajte nové predmety

Možnosť výberu voliteľných predmetov je jeden z benefitov kreditného systému, ktorý funguje na našich školách. Doplnkové predmety vám však nepomôžu len získať ďalšie kredity, umožnia vám nahliadnuť do iných zákutí odboru a odhaliť napríklad cenné informácie k vypracovaniu bakalárskej práce.

Hrabličky sú často vykúpením

E-čko z diplomovky v podstate znamená, že ju neobhájite. Ečko z akéhokoľvek predmetu je pre vás však znamením, že s učením a trápením je koniec. Spravili ste. Síce na spodnej hranici, ale je to za vami. Ak sa vás budú doma pýtať, prečo nemáte Áčka, vysvetlite im, že aj na to E-čko je potrebné dosiahnuť minimálne 60 %.

Ak na to máte, zabojujte o štipko

Ak máte na viac ako len 60 %, skúste naháňať všetky Áčka a ideálne robiť skúšky na prvý pokus. V takom prípade máte šancu získať prospechové štipendium. Nejde o veľký balík peňazí, spravidla sa pohybuje od 100 do 500 eur, no určite je to pekný benefit, ktorý vám pomôže pri ďalšom štúdiu.

Pozorne čítajte informácie o predmete

Pri každom predmete nájdete informačný list, na ktorom je detailne opísaný priebeh výučby a podmienky jeho absolvovania. Viete tak napríklad, že na seminár k diplomovej práci musíte pravidelne chodiť, že tam bude jeden test a že musíte odprezentovať svoju prácu, aby ste dostali kredity.