Vrátenie DPH je jedným malým svetielkom, ktoré nás falošne utešuje, že podnikanie na Slovensku nie je až také zlé. Skutočne sa to však oplatí? Čo všetko na to potrebujete a kedy ho môžete najviac využívať?  

Čo to vlastne je

Refundácia DPH je vlastne navrátenie finančných prostriedkov, ktoré ste zaplatili v danom zdaňovacom období alebo v konkrétnom mesiaci. Poznáme refundáciu, ktorú môžete obdržať každý mesiac ak ste platca DPH a rovnako poznáme refundáciu, ak máte pri daňovom priznaní príliš veľké preddavky (napríklad ako zamestnanec) a následne prejdete na živnosť. Môže vám jednoducho vyjsť, že vám nejakú časť vopred zaplatenej dane vrátia.

Kto to môže využívať

Takmer každý, kto má o to záujem. Dôležité však je byť platcom DPH a pravidelne odvádzať preddavky na dani. Následne, na konci zdaňovacieho obdobia, budú tieto preddavky spočítané a prípadný preplatok vám vrátia.

Ako na to

Refundácia DPH môže byť pre mnohých ľudí doslova španielskou dedinou. Ide o zložitý proces, rôznych nastavení a výpočtov, ktoré by vás mali doviesť k ideálnemu nastaveniu preddavkov a následnej radosti  momente, keď vám vyvŕbia nižšiu daň a časť už zaplatených peňazí vám vrátia naspäť.

Je to aj pre súkromné osoby?

Chceli by ste, aby vám krajiny vrátili nejaké peniaze? Dobré zdroje vravia, že vraj aj Slovák, nepodnikateľ, ktorý ide na dovolenku napríklad do susedných Čiech a poctivo si odkladá bločky, môže po návrate domov požiadať o vrátenie dane, ktorú v cudzej krajine zaplatil. Takúto službu však nevyužíva asi nikto.  

Nechajte si poradiť

Ak je pre vás refundácia DPH španielskou dedinou, nechajte to na profesionálnu firmu, ktorá sa dlhé roky venuje účtovníctvu a má vytvorený špecializovaný team pre riešenie komplexných daňových situácii.  Vďaka tomu sa môžete už len tešiť z vrátených peňazí.

Páčil sa vám článok?