Písanie bakalárskej práce je pre mnohých študentov náročná úloha, nakoľko ide o naozaj prvú veľkú prácu, ktorej sa musia venovať. V dnešných karanténnych časoch ju však musia absolvovať bez podpory školiteľa, alebo len s obmedzenou online podporou. Ako to zvládnuť bez starostí?

Pravidelné konzultácie

Pri písaní bakalárskej práce určite oceníte akúkoľvek pomoc. Pravidelné konzultácie so školiteľom by ste mali nahradiť aspoň občasným online videohovorom alebo dostatočnou mailovou komunikáciou, ak je teda váš školiteľ ochotný. 

Konzultácie s inými odborníkmi

Konzultujte aj s inými odborníkmi – ekonómovia, ďalší vyučujúci, starostovia, podniaktelia, lekári – vždy s ohľadom na vašu tému. Možno sa budete na konci čudovať, koľko ľudí je ochotných prispieť vám do témy svojimi vedomosťami a názormi.

Bakalárske a diplomové práce z archívu

Dosť vám môžu pomôcť aj diplomovky napísané od starších študentov. V bakalárkach môžete nájsť napríklad rôzne citácie, ku ktorým by ste sa inak nedostali. Neváhajte preto siahnuť aj po starších prácach, ktoré sú skvelým zdrojom inšpirácie.

Dostatok kvalitných zdrojov

Do vašej práce nezabudnite dať dostatok kvalitných zdrojov, najmä knižných publikácií, vedeckých článkov, online vedeckých prác rôznych slovenských aj zahraničných vedcov, ale aj dôležitých štatistík.

Tip na záver: Skúste oponenta

Čo robiť, keď váš školiteľ na vás doslova kašle? Oslovte vášho oponenta, ktorý vám môže pomôcť ešte výraznejšie ,než pasívny školiteľ be akéhokoľvek záujmu. Aspoˇntak zistíte, na čo sa vás bude pýtať pri obhajobe.