Píšete svoju diplomovú prácu a chcete sa vyvarovať chybám, ktoré v nich študenti robia najčastejšie? Priniesli sme vám stručný zoznam tých, ktorým sa môžete naozaj ľahko vyhnúť. Stačí po sebe poriadne a pozorne čítať.

Nesprávne citácie

Nesprávne citovanie zdrojov vo vašej záverečnej práci môže viest k dvom veciam. Dobrí vyučujúci vás na to upozornia a trochu váz zvezú, zlí vás môžu rovno postaviť pred disciplinárnu komisiu. Dbajte na správny formát použitých citácií.

Gramatika, gramatika, gramatika

Či už píšete bakalársku, diplomovú alebo rigoróznu prácu, vždy si dajte pozor na dobrú gramatiku. Ak slovenčina nie je zrovna vašim hrnčekom kávy, dajte si prácu radšej niekomu skontrolovať. Vyhnete sa trápnej situácii, keď vám komisia vytkne gramatické chyby.

Zarovnanie a formátovanie

Správne zarovnanie a formátovanie záverečnej práce je doslova Odyseou mnohých študentov. Pritom je to také jednoduché. Dodržiavajte zarovnanie odsekov do bloku, používajte podnadpisy rôznej úrovne a priebežne čleňte text medzerami.

Číslovanie strán

Na číslovanie strán má každá univerzita a katedra iné pravidlá a požiadavky. V zásade však platí, že od obsahu až po koniec práce sa čísluje všetko a strany by mali odpovedať stranám v obsahu. To si pre istotu skontrolujte dvakrát.

Označovanie príloh

Prílohy vedia narobiť v práci šarapatu najmä v prípade, že ich nesprávne pomenujete a označíte. Rovnako nezabudnite aj na to, že ak ste na tvorbu príloh (napríklad grafov) použili cudzie údaje, musíte ich tiež riadne ocitovať.