Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akú veľkú časť vášho príjmu vám zoberú predtým, než vám ostane čistá suma, za ktorú nakupujete? Prekvapilo by vás, keby vám povieme, že je to okolo 60 %? Nie to, čo vám zostane, ale to, čo vám vezmú. Pozrime sa na to bližšie.

Zdravotné poistenie

Poďme počítať s platom 1000 eur mesačne v superhrubom. V hrubom je to okolo 800 eur. Práve tento rozdiel je z časti vyplnený aj zdravotným poistením, ktoré za vás odvádza zamestnávateľ. Ďalšiu časť si odvádzate vy sami.

Sociálne poistenie

Druhou veľkou položkou je sociálne poistenie, ktoré sa tiež odpočíta z vašej super hrubej mzdy. Až po odpočítaní nákladov dostaneme tú takzvanú hrubú mzdu, ktorú máte uvedenú na výplatnej páske ako brutto. Superhrubá mzda je celková cena vašej práce.

Daň z príjmu

Z hrubej mzdy vám okrem druhej časti sociálneho a zdravotného poistenia strhnú aj daň z príjmu. Po tejto operácii sa konečne dostaneme na čistú mzdu, ktorá je v tomto prípade niekde okolo 550 eur. To však stále nie je všetko.

Nezabudnite na daň v obchodoch

Nezabudnite, že čokoľvek kúpite, musíte zaplatiť daň. Ak si teda mesačne nakúpite potraviny a oblečenie za 500 eur, stovka z toho je daň. Váš skutočný príjem teda okolo 450 eur v čistom. Stále ostáva ešte posledný bod.

Spotrebná daň

Niektoré produkty, ako napríklad cigarety, alkohol a benzín, nás stoja viac kvôli vyššej dani, ktorú zaň pri platbe odvádzame. Tá je, samozrejme, premietnutá do ceny výrobku. V tomto prípade ide mesačne o ďalších cca 50 eur, ktorá zaplatíme štátu, a nie benzínke alebo trafike. Zo superhrubej mzdy 1000 eur, ktorú platí náš zamestnávateľ, my na konci vidíme len tých 400.