Zápis do ročníka je pre vysokoškolákov po výbere témy na záverečnú prácu, štátniciach a prijímacích skúškach asi najhoršia a najstresujúcejšia situácia. Prečo je to tak, keď vlastne o nič nejde? Pozrime sa, ako prežiť zápis bez toho, aby ste nepotrebovali ďalší týždeň voľno.

Nemeškajte

Zápis na vysokú školu začína o deviatej? Príďte na ôsmu. Prečo? Najmä preto, že ak ste veľmi početný odbor, môže sa stať, že na zápis príde s vami ďalších 100 študentov. Ak je jeden na študijnom dokopy len 10 minút, vypočítajte si, ako dlho vám to bude trvať. Ak prídete o hoďku skôr, môžete byť medzi prvými a ísť hneď domov. Ak sa vám nepodarí zaradiť sa medzi týchto šťastných ľudí, doneste si dostatok jedla. Pravdepodobne na zápise prídete o mladosť.

Majte všetky dôležité dokumenty

K tomuto bodu existuje jedna overená rada. Všetko, čo vám kedy prišlo z vysokej školy, majte pri sebe. Každý dopis, každý vytlačený email, každé potvrdenie a každý pokyn. To je prvé pravidlo úspechu v tom, že na niečo nezabudnete.

Platby vyriešte v dostatočnom predstihu

Platbu za index, platbu za ISIC, platbu za nálepku na ISIC, platbu za intrák. Všetky tieto veci zaplaťte už dva týždne pred zápisom a najmä si nezabudnite doniesť do Školy vytlačené všetky potvrdenia o zaplatení. V podstate vám bude stačiť len výpis o finančnej transakcii/operácii z aplikácie alebo webu vašej banky.

Pozorne čítajte dokumenty

Pozvánku na zápis si dobre prečítajte. Nájdete v nej všetky informácie a tak sa vám nemôže (alebo by sa nemalo) stať, že na niečo zabudnete. Podobne to bude počas celého štúdia, školy väčšinou poskytujú veľmi dobré a úplné informácie, len študenti sú nepozorní.

Po zápise sa pustite do organizácie

Hneď, ako prídete po zápise domov, si všetky dokumenty zorganizujte, upracte, a ak ste dostali ďalší pokyn (vypísať si index) rovno to urobte. Ušetríte si tak starosti, ktoré by prišli o pol roka.