Väčšina moderného sveta je už dnes pokrytá kvalitným pripojením na internet. Na každom kroku vidíme ruky plné smartfónov a tabletov. Doma takisto často siahame po modernej technológii. No viete, čo tablety a mobily nikdy nebudú vedieť nahradiť? Tú nezameniteľnú vôňu knižky a jej špecifickú textúru. Čo by nám teda v knižnici nemalo chýbať?

Čo si dáme na večeru, miláčik?

Samozrejme, môžete si vygoogliť 100 tipov na rýchlu a jednoduchú večeru, no verte, že babkina stará kuchárska kniha vás podrží, aj keď budete bez elektriny. Nalistujete si ten správny recept, a šup sa do varenia! Knihe display nezhasne ani po minúte a môžete ju pokojne aj zababrať lepkavými rukami, ona je na to zvyknutá. No váš tablet by to už možno nepredýchal.

Ani modernými kuchárkami však netreba opovrhovať. Reflektujú rôzne potravinové intolerancie a iné moderné neduhy, na ktoré v časoch našich starých materí ešte ľudia nemuseli myslieť.

Popálenina, bolesť brucha, vyrážka

Aj v týchto prípadoch si síce často necháme radiť od uja Googla, no knihy zdravovedy či prvej pomoci sú predsa len písané odborníkmi. Spoľahnime sa teda radšej na odbornú literatúru a nechajme si poradiť praxou skúšanými medikmi.

Pri bolestiach nám tiež budú vedieť poslúžiť staršie knihy o bylinkách opisujúce ich všestranné účinky.

Čo tak trochu klasiky?

Keď už sme dovarili a ošetrili si popáleninu spôsobenú rúrou, mali by sme sa zrelaxovať. A to predsa nejde inak, než pri klasike. Charlotte Brontëová a jej nesmrteľná Jana Eyrová, Jane Austenová s napínavým príbehom o pýche a predsudkoch, alebo romantická Anna zo zeleného domu. Nejedna duša klasičky si nad týmito majstrovskými dielami povzdychne.

Bez motivácie by to nešlo

Zaujímavé životné Tajomstvo, ktoré by mal poznať každý, alebo hľadanie zmyslu života spolu s knihou Jedz, modli sa a pracuj? Určite áno! A, samozrejme, nepohrdneme ani klasikom Daleom Carnegiem, ktorý nám radí, ako si nájsť priateľov, či zbaviť sa starostí.

Moderná literatúra

Chceme byť predsa v kurze, a tak nepohrdneme ani novými Evitovkami, či detektívkami od Dominika Dána. Ak chceme trošku vážnej literatúry, no bez pochyby úchvatne pútavej, určite si zaobstarajme Mengeleho dievča a prežime s ňou utrpenie koncentračných táborov.