Vašu kuchyňu si bez byliniek ani neviete predstaviť. Skvele dochutia každé jedlo, či už šaláty, mäso alebo slané koláče. Ich výhodou je, že sa dajú dopestovať alebo nájsť v lese, preto nemusíte byť odkázaná len na ich sušenú podobu, ktorá sa predáva v potravinách. Ktoré bylinky si bez problémov dopestujete doma a pre ktoré sa oplatí vybrať do lesa?

 

Bylinky, ktoré si vypestujete doma

Ak máte rada výraznú arómu, určite začnite pestovať bazalku. Neodporúčame ju len kvôli jej vôni, ale predovšetkým kvôli benefitom pre naše zdravie. Pozitívne pôsobí na nervový systém, obsahuje železo a vitamín C, ktorý má výborný vplyv na náš imunitný systém. Podporuje chuť do jedla a pomôže vám aj pri žalúdočných ťažkostiach a vracaní.

Významnou bylinkou, ktorú môžete využiť do varenia, ale aj na liečenie, je šalvia. Keďže je veľmi korenistá a výrazná, pri dochucovaní s ňou narábajte veľmi opatrne. Významné sú predovšetkým jej liečivé účinky. Využíva sa proti zápalom, na dezinfekciu a má skvelý vplyv na naše trávenie. Pri hnačke nesiahajte hneď po liekoch, šalvia vám dokáže pomôcť viac.

Bylinky, ktoré bez problémov nájdete v lese alebo na lúke

Existuje mnoho byliniek, ktoré rastú v lese a využívajú sa v kuchyni. Najznámejší je asi medvedí cesnak, ktorý určite poznáte. Čistí krv a odstraňuje zápach z úst.

Ďalšou bylinkou je mäta prieporná, ktorú poznáte pravdepodobne vďaka ľadovým mätovým čajom, ktoré obľubujeme cez leto. Nájdete ju na lúkach a okrajoch lesov a využívajú sa jej listy.

Ak ste často chorá, pravdepodobne poznáte medovku lekársku. Má silné protivírusové aj protibakteriálne účinky. Zbierajú sa predovšetkým jej listy, ale spolu so stonkami, aby sa listy neznehodnotili. Medovka vám môže pomôcť aj vtedy, ak ste často pod stresom alebo máte problémy so spánkom.