Povinností stále pribúdajú, treba vybaviť pracovné veci, nákup, navariť večeru rodine, učiť sa s deťmi do školy, navštíviť svokrovcov. Povinnosti sa kopia ale stále máte denne len 24 hodín. Popri všetkých úlohách, ktoré vás denne čakajú, nemáte žiadny čas na seba a už vôbec nie na svoje záľuby, ktorým by ste sa chceli venovať. Ako si nájsť čas na seba a splniť si aj všetky povinnosti?

 

Nesnažte sa byť dokonalá

Vraj sa na ženy kladú vysoké požiadavky. To si však nemyslíme. Skôr ženy majú pocit, že musia stihnúť všetko, čo sa od nich očakáva. Následkom toho sú vyčerpané a frustrované, pretože všetko sa stihnúť nedá a ich to deptá. Každý deň si skúste napísať alebo premyslieť úlohy, ktoré vás ďalší deň čakajú. Potom si uvedomte, ktoré sú skutočne dôležité a ktoré v podstate nemusíte spraviť. Vysávanie počká, učenie s deťmi nie. Podobným spôsobom uvažujte nad svojimi povinnosťami a naozaj sa nesnažte stihnúť všetko.

Delegujte niektoré úlohy na iných

Ste žena a máte pocit, že veci okolo fungovania domácnosti a detí máte na starosti automaticky vy. Nemusí to tak fungovať, treba sa dohodnúť s partnerom a nastaviť si určité povinnosti, ktoré máte na starosti vy a ktoré váš partner. V upratovaní ste asi lepšia vy, ale nákup potravín a vziať deti na ihrisko zvládne aj váš partner. Určité veci môžu sem tam prebrať aj starí rodičia, keď majú čas. Zamyslite sa nad tým, ktoré úlohy naozaj musíte robiť vy a zvyšok delegujte na partnera a staršie deti.

Nie všetky úlohy horia

Uvedomte si, že nie všetky úlohy musíte spraviť v daný deň. Možno sa vám zdá, že zo zeme sa už dá jesť a už konečne musíte objednať nové obkladačky do kúpeľne, ale zamyslite sa nad tým, či to naozaj musíte robiť v deň, keď máte milión ďalších povinností. Tieto úlohy presuňte na deň, kedy toho budete mať menej. Týmito drobnými úpravami vo vašom živote získate viac času pre seba a zistíte, že sa dá fungovať v oveľa menšom strese, v akom ste žili doteraz.